gtag('config', 'AW-798815431'); Як покласти функції директора на засновника?
top of page

Як покласти функції директора на засновника?

НАГОРУ

Чи може юридична особа залишитися без керівника?

Відповідно до п. 13 ч. 2 ст. 9 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань", в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, відомості про керівника, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності.

Зазвичай при створенні юридичної особи одразу обирається керівник юридичної особи, і відомості про нього вносяться до Єдиного державного реєстру одночасно з державною реєстрацією створення юридичної особи. Випадків з практики, коли юридичну особу було створено, а керівника не обрано, не траплялося. З наведеного вище положення п. 13 ч. 2 ст. 9 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань" можна зробити висновок, що відомості про керівника юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру обов'язково, незалежно від бажання: "... про керівника, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб...". 

Після першого внесення відомостей про керівника їх виключення також є проблематичним, адже існує форма заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу (Форма 3), форма заяви про державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу (Форма 9), однак форми заяви про державну реєстрацію виключення відомостей з Єдиного державного реєстру немає. Навіть у випадку подання державному реєстратору протоколу про відкликання керівника з посади та прохання державного реєстратора самостійно заповнити форму заяви про державну реєстрацію на підставі п. 1 ч. 2 ст. 25 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осі, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", можна у відповідь отримати відмову на тій підставі, що відомості про керівника юридичної особи є обов'язковими для внесення до Єдиного державного реєстру. Цю відмову можна спробувати оскаржити, однак на це потрібно буде витратити час та увагу. Детальніше про оскарження рішень, дій та бездіяльності державного реєстратора можна дізнатися у статті Оскарження рішень, дій та бездіяльності державного реєстратора в адмністративному порядку. У цій статті не тільки аналізується процедура адміністративного оскарження, а й пропонуються готові шаблони скарг, які відповідають всім вимогам законодавства.

Чи правомірно покладення обов'язків керівника на засновника без виплати йому заробітної плати?

Отже, найбільш вірогідно, що у Єдиному державному реєстрі завжди мають бути відомості про керівника юридичної особи. 

У такому випадку чи можна припинити трудові відносини з керівником (директором) та покласти його обов'язки безоплатно на іншу особу - засновника? Зазвичай на це запитання відповідають ствердно, посилаючись на ч. 2 ст. 65 Господарського кодексу України та зазначаючи, що відповідна умова має бути у статуті підприємства. При цьому поняття "підприємство" помилково тлумачать занадто широко, вважаючи підприємствами і товариства (наприклад, товариства з обмеженою відповідальністю). Розглянемо це важливе питання детальніше:

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

...

Розділ ІІ. СУБ'ЄКТИ ГОСПОДАРЮВАННЯ

...

Глава 7 ПІДПРИЄМСТВО

...

Стаття 65. Управління підприємством

...

2. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.

...

Глава 9 ГОСПОДАРСЬКІ ТОВАРИСТВА 

Як бачимо, у структурі ГК України норми про підприємства винесені в окрему Главу 7, тоді як норми про господарські товариства поміщені у Главу 9. За таких умов ч. 2 ст. 65 ГК України ніяк не може поширювати свою дію на господарські товариства, зокрема на товариства з обмеженою відповідальністю.

З цього можна зробити висновок, що виконання засновником (учасником) функцій керівника на безоплатній основі можливе лише у підприємствах - приватному підприємстві, підприємстві колективної власності тощо. Тому при початковому виборі організаційно-правової форми для новоствореної юридичної особи варто прийняти до уваги і цей фактор. Якщо Ви вагаєтеся, яку організаційно-правову форму обрати - ТОВ чи ПП, прогляньте статтю Приватне підприємство чи ТОВ?, там можна знати корисну інформацію для прийняття правильного рішення.

При цьому практика покладення обов'язків директора на засновника у товариствах з обмеженою відповідальністю є досить поширеною. Такою ж поширеною, як і ризикованою, адже де юре покладення обов'язків директора на засновника (учасника) ТОВ без виплати йому заробітної плати є протиправною діяльністю, що може мати негативні наслідки.

Можливі наслідки (ризики) неправомірного покладення обов'язків директора на засновника (учасника) ТОВ на безоплатній основі

Якщо особа виконує трудову функцію без оформлення трудового договору (а так і є у випадку покладення на засновника ТОВ обов'язків директора на безоплатній основі), це є порушенням законодавства про працю, за яке у ст. 265 Кодексу законів про працю України передбачено відповідальність у вигляді штрафу у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Накладення цього штрафу не заважає притягненню і до адміністративної відповідальності на підставі  ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, де за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, якщо на сьогодні Держпраці не провела перевірку або не ідентифікує покладення обов'язків директора у ТОВ на засновника як порушення вимог законодавства про працю, це є лише дефектом правозастосування. Ризик накладення фінансової санкції відповідно до КЗпП України

 та одночасного притягнення до адміністративної відповідальності завжди залишається, і таке притягнення буде цілком правомірним.

МОЖЛИВО, У НАС Є ПОТРІБНИЙ ВАМ ШАБЛОН

БЕЗКОШТОВНІ ЗРАЗКИ ЗАПОВНЕННЯ  ЗАЯВ У СФЕРІ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ

ПОТРІБЕН ІНШИЙ ШАБЛОН?

Сообщение отправлено, спасибо!

29.04.2023

При створенні юридичної особи директор не завжди одразу приступає до виконання своїх обов'язків, та і в подальшому можуть траплятися періоди, коли юридична особа призупиняє свою діяльність і виникає необхідність покласти обов'язки директора, керівника юридичної особи, на засновника (учасника) юридичної особи на безоплатній основі. 

Бизнесмен мышления

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

приватне підприємсто чи тов

Приватне підприємство чи ТОВ?

Не секрет, що товариство з обмеженою відповідальністю є найбільш поширеною організаційно-правовою формою юридичної особи в Україні, і на те є свої причини. Приватне ...

13.10.2018

оскарження рішення державного реєстратора

Оскарження рішень, дій та бездіяльності державного реєстратора в адміністративному порядку

Взаємодія з державним реєстратором, на жаль, не завжди носить конструктивний характер та не завжди відповідає суті його діяльності з надання адміністративних послуг ...

09.10.2018

Створення ТОВ

15.09.2018

Створення ТОВ у 2018 році за новим законом: без помилок та зайвих витрат

Товариство з обмеженою відповідальністю не випадково є найбільш поширеною організаційно -правовою​ ...

bottom of page