+38 068 3751733 Viber, Telegram, WhatsApp
UkrLegist
Якісні шаблони юридичних документів та послуги у сфері права
WE SPEAK ENGLISH
Увага: при оплаті замовлення карткою документи відправляються миттєво і автоматично на адресу електронної пошти, зазначену при оформленні замовлення, незалежно від наявності чи відсутності електроенергії та/або зв'язку.
Законом України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьби з цими явищами», який набирає чинності 11.01.2019 року, було викладено у новій редакції ст. 152 Кримінального кодексу України «Зґвалтування», ч. 1 котрої з 11.01.2019 року буде сформульована наступним чином:
1. Вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи (зґвалтування), - …
Відповідно до Примітки ст. 152 КК України, викладеної у новій редакції, «Згода вважається добровільною, якщо вона є результатом вільного волевиявлення особи, з урахуванням супутніх обставин».
Форма згоди
Надання згоди у письмовій формі не є обов’язковим, однак нова редакція ст. 152 Кримінального кодексу України, на відміну від її попередньої редакції, чітко визначає, що добровільна згода має бути «з урахуванням супутніх обставин». Тобто, встановлення того факту, що дії сексуального характеру мали місце, за одночасної відсутності переконливих обставин, які б підтверджували наявність добровільної згоди, будуть утворювати об’єктивну сторону злочину, передбаченого ст. 152 Кримінального кодексу України.
Цим самим тягар доведення суттєво зміщується в сторону підозрюваного, оскільки ознакою злочину є відсутність згоди. Тому для доведення своєї невинуватості гіпотетичному підозрюваному потрібно буде навести докази на підтвердження того, що згода була.
Згода у простій письмовій формі буде достатнім доказом, якщо потерпіла сторона не надасть доказів на підтвердження того, що ця письмова згода була надана під тиском. Згода може також бути надана в усній формі або випливати з конклюдентних дій, однак це буде складно довести на практиці.
Чи потрібна згода у шлюбі?
Згода потрібна у всіх випадках до початку реалізації дій сексуального характеру, безвідносно до наявності/відсутності довготривалих стосунків, проживання однією сім’єю, перебування в шлюбі тощо.
Помилковим є поширене розуміння шлюбу як згоди на дії сексуального характеру, даної наперед. У справі S.W. проти Великобританії заявника було звинувачено у зґвалтуванні законної дружини, тоді як на час відповідних подій законодавство Великобританії можна було витлумачити як таке, що звільняє від кримінальної відповідальності за зґвалтування одного з подружжя іншим з подружжя. ЄСПЛ відхилив скаргу заявника, зокрема зазначивши, що сама ідея імунітету чоловіка від кримінального переслідування за зґвалтування його дружини протирічить не тільки цивілізованому розумінню поняття шлюбу, але й фундаментальним цілям Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, сама суть якої - повага до людської гідності і свободи людини.
Коректне розуміння згоди на секс викладене і у наведеному роліку, озвученому українською мовою Центром "Жіночі перспективи".
Згода на секс (дії сексуального характеру)
МОЖЛИВО, У НАС Є ПОТРІБНИЙ ВАМ ШАБЛОН
ПОТРІБЕН ІНШИЙ ШАБЛОН?
21.12.2018