gtag('config', 'AW-798815431');
top of page

МОЖЛИВО, У НАС Є ПОТРІБНИЙ ВАМ ШАБЛОН

Статути фермерських господарств з відокремленими фермерськими садибами

ПОТРІБЕН ІНШИЙ ШАБЛОН?

Дякуємо за звернення. Ми відповімо Вам найближчим часом.

21.08.2019

Відокремлена фермерська садиба:

переваги, ознаки та поняття, порядок оформлення, зразки статутів фермерського господарства з відокремленою фермерською садибою

Переваги статусу відокремленої фермерської садиби для фермерського господарства

Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України "Про фермерське господарство", для облаштування відокремленої садиби фермерському господарству надається за рахунок бюджету допомога на будівництво під’їзних шляхів до фермерського господарства, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем.

Окрім цього, фермерські господарства з відокремленими фермерськими садибами поставлені в один ряд з новоствореними фермерськими господарствами у період становлення (3-5 років), фермерськими господарствами, розташованими у гірських населених пунктах, на поліських територіях у відносинах щодо надання допомоги з державних та місцевих бюджетів (ч. 1 ст. 9 Закону України "Про фермерське господарство"). Дійсно, якщо період становлення колись закінчується, то статус відокремленої фермерської садиби залишиться.

Поняття відокремленої фермерської садиби

 

Що таке відокремлена фермерська садиба? Ч. 1 ст. 381 Цивільного кодексу України говорить, що садибою є земельна ділянка разом з розташованими на ній житловим будинком, господарсько-побутовими будівлями, наземними і підземними комунікаціями, багаторічними насадженнями. Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України "Про фермерське господарство", відокремленою фермерською садибою є земельна ділянка разом з розташованими на ній житловим будинком, господарсько-побутовими будівлями, наземними і підземними комунікаціями, багаторічними насадженнями, яка знаходиться за межами населеного пункту.

Цікаво, що ч. 2 ст. 5 Закону України "Про фермерське господарство" передбачає право на отримання поштової адреси: якщо житло членів фермерського господарства знаходиться за межами населених пунктів, то вони мають право на створення відокремленої фермерської садиби, якій надається поштова адреса.

Отже, в основі статусу відокремленої фермерської садиби є місцезнаходження земельної ділянки - вона має бути розміщена за межами населеного пункту. Саме місцезнаходження земельної ділянки є константою, що першочергово визначає, чи може фермерське господарство претендувати на  статус відокремленої садиби, зараз чи в майбутньому.

Чи достатньо для статусу відокремленої фермерської садиби лише однієї ознаки - місцезнаходження земельної ділянки за межами населеного пункту? Судова практика говорить, що ні.

Ознаки відокремленої фермерської садиби

Аналіз судової практики дозволяє виокремити, окрім місцезнаходження за межами населеного пункту, наступні обов'язкові ознаки відокремленої фермерської садиби:

  • наявність на земельній ділянці фермерського господарства житлових та господарських будівель (див. наприклад, рішення господарського суду Тернопільської області у справі                 № 5/30-541 від 10.06.2009 року);

  • житловий будинок має бути будівлею капітального типу, спорудженою з дотриманням законодавчих вимог, придатною для постійного проживання (див. наприклад, постанову Вищого господарського суду у справі № 8-142/09 від 27 вересня 2010 року);

  • фермерському господарству має бути присвоєна поштова адреса (див. наприклад, постанову Вищого господарського суду у справі  № 2/241-08 від 29 березня 2011 року);

  • члени фермерського господарства мають бути зареєстровані та проживати на території фермерського господарства (див. наприклад, рішення господарського суду Тернопільської області у справі № 5/30-541 від 10.06.2009 року);

  • житло членів фермерського господарства має бути облаштоване за межами населеного пункту (див. наприклад, рішення господарського суду Вінницької області у справі № 13/13/2012/5003 від 19.02.2013 року);

  • наявність наземних і підземних комунікацій, багаторічних насаджень (див, наприклад, рішення господарського суду Вінницької області по справі № 2/111-09 від 17.08.2009 року).

Детальніший аналіз судової практики по фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами наведений у статті Ризики і наслідки допомоги фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами: ризики і наслідки.

 

Порядок оформлення відокремленої фермерської садиби

Оформлення відокремленої фермерської садиби обов'язковою передумовою має наявність у власності чи користуванні фермерського господарства земельної ділянки за межами населеного пункту.

На вказаній земельній ділянці з дотриманням законодавчих вимог має бути збудований житловий будинок, господарські будівлі, наземні і підземні комунікації, зроблені багаторічні насадження. У житловому будинку мають проживати члени фермерського господартства.

Наступним кроком є отримання поштової адреси відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України "Про фермерське господарство", для чого необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування. Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам, передбачено, що для отримання фінансової допомоги на безповоротній основі необхідно надати, зокрема, довідку виконвачого комітету сільської, селищної чи міської ради, районної, Севастопольської міської держадміністрацій, про те, що фермерське господарство має відокремлену фермерську садибу.

Окрім того, необхідно буде надати копію статуту для фермерських господарств зі статусом юридичної особи або копію договору про створення сімейного фермерського господарства для сімейних фермерських господарств без статусу юридичної особи - у яких може бути зазначено про наявність статусу відокремленої фермерської садиби, вказано нову поштову адресу в якості місцезнаходження (юридичної адреси) фермерського господарства.

Нагору

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

ризики відокремленої фермерської садиби.jpg

Ризики і наслідки допомоги фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами

 Закон України "Про фермерське господарство", хоча і дає нормативне визначення відокремленої фермерської садиби у ч. 3 ст. 5, не визначає обов'язковість наявності всіх ознак...

22.08.2019

копоративні права членів фермерських господарств

Члени фермерського господарства: з корпоративними правами і без

Загалом вважається, що всі члени фермерського господарства обов'язково повинні внести свій вклад до його складеного капіталу, отримавши таким чином право власності на частку у складеному капіталі фермерського господарства та корпоративні права, що виникають з цього...

20.08.2019

bottom of page