gtag('config', 'AW-798815431'); Голова фермерського господарства без зарплати
top of page

МОЖЛИВО, У НАС Є ПОТРІБНИЙ ВАМ ШАБЛОН

Для фермерських господарств зі статусом юридичної особи

ПОТРІБЕН ІНШИЙ ШАБЛОН?

Дякуємо за звернення. Ми відповімо Вам найближчим часом.

Звідки у члена фермерського господарства з'являются корпоративні права?

Відповідно до ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Отже, корпративні права у члена фермерського господарства вникають тоді, коли у члена фермерського господарства є частка у його складеному капіталі. Частка у складеному капіталі - це особливий вид майна. Право власності на частку у складеному капіталі фермерського господарства може з'явитися в результаті:

а) внесення вкладу до складеного капіталу фермерського господарства;

б) отримання частки у складеному капіталі фермерського господарства на підставі цивільно-правових угод (наприклад, договору дарування або договору купівлі-продажу);

в) отримання частки у складеному капіталі фермерського господарства у спадщину.

Хто може бути членом фермерського господарства?

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про фермерське господарство", членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім’ї, родичі, які об’єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень установчого документа фермерського господарства.

Отже, для того, щоб стати членом фермерського господарства, не обов'язково мати частку у його складеному капіталі.  

Однак зауважимо, що такий підхід може викликати заперечення, зокрема, при державній реєстрації. Так, наприклад, можна заперечити, що хоча Закон Українни "Про фермерське господарство" прямо і не передбачає, що членство у фермерському господарстві можливе лише за умови наявності частки у його складеному капіталі, законодавець саме це мав на увазі. У якості підтвердження своєї точки зору реєстратор може звернутися до листа Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 08.08.2008 року № 6784, яким, зокрема, визначається:

[с]татут фермерського господарства крім інших відомостей повинен містити розмір частки кожного засновника та члена фермерського господарства.

У відповідь на це заперечення можна зазначити, по-перше, що лист Держкомпдприємництва не є джерелом права в Україні. По друге, ця фраза вирвана з контексту - мова йде про розподіл майна у випадку ліквідації фермерського господарства. Відповідно ж до ст. 36 ЗУ "Про фермерське господарство", цей порядок повинен визначатися статутом фермерського господарства. Якщо ж статут фермерського господарства визначає, яким саме чином майно фермерського господарства у разі його ліквідації розподіляється між членами фермерського господарства з корпоративними правами та членами фермермерського господарства без таких прав, то жодної невідповідності законодавству немає.

Переваги членства у фермерському господарстві без корпоративних прав

Членство у фермерському господарстві без корпоративних прав може мати переваги як для самого фермерського господарства, так і для його членів. Так, наприклад, статутом фермерського господарства може бути визначено, що член фермерського господарства, який не має корпоративних прав, не може приймати участі в управлінні таким фермерським господарством, тобто не може брати участі у загальних зборах. Також член фермерського господарства без корпоративних прав не буде отримувати дивіденди.

Для самих членів фермерських господарств перевагою є те, що при створенні фермерського господарства чи вступі до нього відсутня потреба внесення вкладу до складеного капіталу. Якщо особа не має майна. яке б вона хотіла внести до складеного капіталу фермерського господарства, а лише готова приймати трудову участь у його діяльності - членство без корпоративних прав може бути ідеальним варіантом.

Як запровадити членство у фермерському гсподарстві без корпоративних прав?

Для того, щоб членство у фермерському господарстві без корпоративних прав було можливим, необхідно чітко прописати це в його статуті (звісно ж, ми прописали), так само прописавши  різницю у випалатах членам фермерського господарства залежно від наявності у них корпоративних прав та різницю у розподілі майна фермерського господарства у випадку припинення його діяльності.

20.08.2019

Члени фермерського господарства: з корпоративними правами і без?

НАГОРУ
Склад фермеров

Загалом вважається, що всі члени фермерського господарства обов'язково повинні внести свій вклад до його складеного капіталу, отримавши таким чином право власності на частку у складеному капіталі фермерського господарства та корпоративні права, що виникають з цього.

Однак Закон України "Про фермерське господарство" не містить норм, які б визначали , що членство у фермерському господарстві базується на внесках до його складеного капіталу.

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

фермерське гсподарство

Створення фермерського господарства у 2019 році. Шаблони (зразки) документів

Ще у серпні 2018 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання  утворення та діяльності сімейних фермерських господарств" ...

04.03.2019

bottom of page