gtag('config', 'AW-798815431');
 

МОЖЛИВО, У НАС Є ПОТРІБНИЙ ВАМ ШАБЛОН

Для фермерських господарств зі статусом юридичної особи

ПОТРІБЕН ІНШИЙ ШАБЛОН?

Дякуємо за звернення. Ми відповімо Вам найближчим часом.

20.08.2019

Члени фермерського господарства: з корпоративними правами і без?

Звідки у члена фермерського господарства з'являются корпоративні права?

Відповідно до ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Отже, корпративні права у члена фермерського господарства вникають тоді, коли у члена фермерського господарства є частка у його складеному капіталі. Частка у складеному капіталі - це особливий вид майна. Право власності на частку у складеному капіталі фермерського господарства може з'явитися в результаті:

а) внесення вкладу до складеного капіталу фермерського господарства;

б) отримання частки у складеному капіталі фермерського господарства на підставі цивільно-правових угод (наприклад, договору дарування або договору купівлі-продажу);

в) отримання частки у складеному капіталі фермерського господарства у спадщину.

Хто може бути членом фермерського господарства?

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про фермерське господарство", членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім’ї, родичі, які об’єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень установчого документа фермерського господарства.

Отже, для того, щоб стати членом фермерського господарства, не обов'язково мати частку у його складеному капіталі.  

Однак зауважимо, що такий підхід може викликати заперечення, зокрема, при державній реєстрації. Так, наприклад, можна заперечити, що хоча Закон Українни "Про фермерське господарство" прямо і не передбачає, що членство у фермерському господарстві можливе лише за умови наявності частки у його складеному капіталі, законодавець саме це мав на увазі. У якості підтвердження своєї точки зору реєстратор може звернутися до листа Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 08.08.2008 року № 6784, яким, зокрема, визначається:

[с]татут фермерського господарства крім інших відомостей повинен містити розмір частки кожного засновника та члена фермерського господарства.

У відповідь на це заперечення можна зазначити, по-перше, що лист Держкомпдприємництва не є джерелом права в Україні. По друге, ця фраза вирвана з контексту - мова йде про розподіл майна у випадку ліквідації фермерського господарства. Відповідно ж до ст. 36 ЗУ "Про фермерське господарство", цей порядок повинен визначатися статутом фермерського господарства. Якщо ж статут фермерського господарства визначає, яким саме чином майно фермерського господарства у разі його ліквідації розподіляється між членами фермерського господарства з корпоративними правами та членами фермермерського господарства без таких прав, то жодної невідповідності законодавству немає.

Переваги членства у фермерському господарстві без корпоративних прав

Членство у фермерському господарстві без корпоративних прав може мати переваги як для самого фермерського господарства, так і для його членів. Так, наприклад, статутом фермерського господарства може бути визначено, що член фермерського господарства, який не має корпоративних прав, не може приймати участі в управлінні таким фермерським господарством, тобто не може брати участі у загальних зборах. Також член фермерського господарства без корпоративних прав не буде отримувати дивіденди.

Для самих членів фермерських господарств перевагою є те, що при створенні фермерського господарства чи вступі до нього відсутня потреба внесення вкладу до складеного капіталу. Якщо особа не має майна. яке б вона хотіла внести до складеного капіталу фермерського господарства, а лише готова приймати трудову участь у його діяльності - членство без корпоративних прав може бути ідеальним варіантом.

Як запровадити членство у фермерському гсподарстві без корпоративних прав?

Для того, щоб членство у фермерському господарстві без корпоративних прав було можливим, необхідно чітко прописати це в його статуті (звісно ж, ми прописали), так само прописавши  різницю у випалатах членам фермерського господарства залежно від наявності у них корпоративних прав та різницю у розподілі майна фермерського господарства у випадку припинення його діяльності.

 
Склад фермеров

Загалом вважається, що всі члени фермерського господарства обов'язково повинні внести свій вклад до його складеного капіталу, отримавши таким чином право власності на частку у складеному капіталі фермерського господарства та корпоративні права, що виникають з цього.

Однак Закон України "Про фермерське господарство" не містить норм, які б визначали , що членство у фермерському господарстві базується на внесках до його складеного капіталу.

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

фермерське гсподарство

Створення фермерського господарства у 2019 році. Шаблони (зразки) документів

Ще у серпні 2018 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання  утворення та діяльності сімейних фермерських господарств" ...

04.03.2019