gtag('config', 'AW-798815431');
top of page
НАГОРУ

Дата публікації: 9 січня 2024 року

Як створити благодійний фонд. Статут благодійного фонду

Для створення благодійного фонду необхідно визначитися з колом засновників, найменуванням і адресою. Статутний капітал для створення благодійного фонду не потрібен.

Найменування благодійного фонду

 

Вимоги до найменування юридичної особи містяться у ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», відповідно до яких найменування юридичної особи повинно містити інформацію про її організаційно-правову форму та назву. Вимоги до написання найменування юридичної особи також затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 05.03.2012 року № 368/5. Зокрема, п. 1.4. цього документа передбачає, що юридична особа може мати, крім повного найменування, скорочене найменування (також передбачено ст. 90 ЦКУ), а п. 1.6. - що найменування юридичної особи викладається державною мовою (це українська мова) та додатково англійською мовою (за наявності).

Важливо зазначити, що чинна редакція Державного класифікатора "Класифікація організаційно-правових форм господарювання" (КОПФГ) не передбачає такої організаційно-правової форми, як «благодійний фонд». На сьогоднішній день зареєструвати юридичну особу, найменування якої починалося б словосполученням «благодійний фонд» - неможливо. Натомість вживається термін «благодійна організація», код організаційно-правової форми 845.

Таким чином, найменування благодійного фонду буде складатися з назви організаційно-правової форми («благодійна організація») та власної назви благодійного фонду, взятої в лапки. Для того, щоб найменування благодійного фонду вказувало на те, що це саме благодійний фонд (а не благодійне товариство чи благодійна установа, які також є видами благодійних організацій), власна назва юридичної особи може починатися словосполученням «Благодійний фонд». Наприклад, благодійна організація «Благодійний фонд «Перемога».

Відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», найменування юридичної особи не може бути тотожним найменуванню іншої юридичної особи. Перевірити існування іншого благодійного фонду з обраним найменуванням можна безкоштовно тут

Хто може створити благодійний фонд?

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про благодійну діяльність і благодійні організації», засновниками благодійного фонду можуть бути дієздатні фізичні та юридичні особи, крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб публічного права. Благодійний фонд може бути заснований і однією особою. Обмежень щодо максимальної кількості засновників для благодійних фондів немає.

Які документи необхідні для створення і державної реєстрації благодійного фонду?

1) статут благодійного фонду, нотаріальне посвідчення справжності підписів необов’язкове.

2) рішення засновника (якщо засновник один) або рішення засновників (якщо кількість засновників більше одного);

3) Схематичне зображення структури власності, шаблон (зразок) якого можна обрати тут;

4) Копії паспортів бенефіціарів. Якщо бенефіціари благодійного фонду мають паспорти у формі книжечок, то потрібна нотаріально завірена копія кожного такого паспорта. Для бенефіціарів з паспортами у формі картки достатньо звичайної (не нотаріальної) копії паспорта;

5) Заява у сфері державної реєстрації (Форма 2). Форму заяви посторінково і безкоштовно можна завантажити тут, безкоштовний зразок заповнення можна переглянути тут;

6) Якщо документи для державної реєстрації благодійного фонду буде подавати не засновник, то особі, яка буде подавати документи, необхідно буде надати суб’єкту реєстрації довіреність, оформлену у нотаріуса.

Особа, яка подає документи для державної реєстрації, повинна мати при собі оригінал паспорта.

Адміністративний збір за державну реєстрацію створення благодійного фонду НЕ СПРАВЛЯЄТЬСЯ (див. ст. 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»).

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

нотаріальне посвідчення статуту

Нотаріальне засвідчення справжності підписів на статуті

Державна реєстрація юридичної особи або об'єднання без статусу юридичної особи, внесення змін до установчих документів завжди потребує перевірки актуального стану ...

bottom of page