gtag('config', 'AW-798815431');
top of page

23.08.2019

Чи може фермерське господарство без статусу юридичної особи (ФОП) бути платником податку на додану вартість (ПДВ)?

     Закон України "Про фермерське господарство" передбачає можливість створення фермерського господарства без статусу юридичної особи на підставі декларації про створення сімейного фермерського господарства, якщо таке фермерське господарство створюється однією фізичною особою, або договору про створення сімейного фермерського господарства, якщо фермерське господарство створюється фізичною особою спільно з членами сім'ї. При цьому голова фермерського господарства зобов'язаний зареєструватися як фізична особа - підприємець або зареєструвати зміни до відомостей про фізичну особу - підприємця в порядку, встановленому законом.

Чи може ФГ- ФОП бути платником ПДВ?

     Стаття 180 Податкового кодексу України визначає випадки, коли суб'єкти господарювання зобов'язані зареєструватися як платники податку надодану вартість, а додатково визначає можливість добровільної реєстрації будь-якою особою, яка провадить або планує провадити господарьку діяльність.

      Втім, якщо голова фермерського господарства - фізична особа підприємець є платником єдиного податку, можуть бути деякі обмеження. Згідно підпункту  пункту 297.1. Податкового кодексу України,  платниками ПДВ не можуть бути платники єдиного податку, окрім платників III групи, які сплачують єдиний податок за ставкою 3%, та платників єдиного податку IV групи.

   Варто зазначити, що саме до IV групи потрапляють фермерські господарства, оскільки вона призначена для сільськогосподарських виробників, у тому числі для  фізичних осіб-підприємців, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України "Про фермерське господарство", за умови дотримання сукупності наступних вимог:

  • здійснення виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилову, переробки такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продажу;

  • провадженнягосподарської діяльності (крім постачання) за місцем податкової адреси;

  • невикористання праці найманих осіб;

  • членами фермерського господарства є лише члени сім’ї у визначенні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України;

  • площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше двох гектарів, але не більше 20 гектарів.

Особливістю IV групи є те, що об'єктом оподаткування є не дохід, а площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди. Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка (ст. 292-1 Податкового кодексу України).

Якщо з будь-яких причин фермерське господарство без статусу юридичної особи не є платником єдиного податку, воно завжди може бути платником податку на прибуток, що також дозволяє одночасно бути платником ПДВ.

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

Working Coffee

Голова фермерського господарства без зарплати:  чи є голова фермерського господарства його членом та питання сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ)

Державна фіскальна служба (ДФС) у своїх листах та індивідуальних податкових консультаціях стверджувала, що голова фермерського господарства має особливий статус...

19.08.2019

фермерське гсподарство

Створення фермерського господарства у 2019 році. Шаблони (зразки) документів

Ще у серпні 2018 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання  утворення та діяльності сімейних фермерських господарств" ...

04.03.2019

bottom of page