gtag('config', 'AW-798815431'); Приведення статуту ТОВ у відповідність 2018
top of page

24.09.2018

Приведення статуту ТОВ у відповідність до Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю"

Успешная работа команды

З моменту прийняття та оприлюдення Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" стала загальновідомою необхідність приведення статутів товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю у відповідність з новими вимогами законодавства протягом року з дня набрання чинності цим законом, тобто до 17.06.2019 року.

Розглянемо деякі важливі аспекти цієї вимоги, які варто прийняти до уваги.​​

1. Звільнення від сплати адміністративного збору

 

Відповідно до п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", ТОВ та ТДВ звільняються від сплати адміністративного збору за реєстрацію змін до статуту товариства у зв’язку з приведенням його у відповідність із вказаним законом  протягом одного року з дня набрання ним чинності, тобто до 17.06.2019 року.

При цьому ч. 1 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" також визначає, що у випадках, коли законами визначено строк для приведення установчих документів у відповідність до них, адміністративний збір не справляється при внесенні змін до відомостей, у тому числі змін до установчих документів, у строк, визначений цими законами.

Таким чином, у разі пропущення відведеного законом строку, за внесення змін до до статуту товариства у зв’язку з приведенням його у відповідність із вказаним законом потрібно буде сплатити адміністративний збір.

2. А за що ми сплачуємо адміністративний збір?

Давайте уважніше поглянемо на згадані вище формулювання:

 

"...адміністративний збір не справляється при внесенні змін до відомостей, у тому числі змін до установчих документів..."

ч. 1 ст. 36 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб,

фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"

 

"...звільняються від сплати за реєстрацію змін до статуту товариства у зв'язку з приведенням його у відповідність..."

п. 5 Прикінцевих та перехідних положень

ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю"

Відповідно, ТОВ та ТДВ звільняються від сплати адміністративного збору за внесення змін до установчих документів, а для ТОВ та ТДВ установчим документом є статут. Однак державна реєстрація змін до установчих документів не здійснюється з 01.01.2016 року! Наразі реєструються лише зміни до відомостей про юридичну особу. Детальніше про це написано у статті У яких випадках необхідно подавати статут державному реєстратору? Таким чином,  п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" звільняє від сплати адміністративного збору за реєстраційну дію, якої вже майже два роки як немає.

Ч. 1 ст. 36 є ширшою за змістом, оскільки звільняє від сплати адміністративного збору за внесення змін до відомостей про юридичну особу. Приведення ж статуту у відповідність до  ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" зовсім не означає, що відомості про юридичну особу будуть змінені. Отже, можна привести статут у відповідність з новим законом і не подавати його державому реєстратору, навіть якщо річний строк вже мине.

3.  Відповідальність за неприведення статуту товариства у відповідність з ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю"

У будь-якого юриста, і навіть у більшості неюристів виникає цілком природне питання - чи передбачено відповідальність за неприведення статуту у відповідність з ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" до 17.06.2019 року, які правові наслідки?

Відповідь проста - окрім сплати адміністративного збору (який, як ми вже з'ясували, сплачувати і так не потрібно), - ніякої. Тобто, якщо станом на 17.06.2019 року статут не буде приведений у відповідність до нових вимог, за це не передбачено жодного покарання, як не передбачено і жодного спражнього заохочення за вчасне приведення статуту у відповідність до нових вимог.

4. Навіщо ж тоді приводити статут у відповідність до ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю"?

Якщо відповідальності немає, який сенс займатися приведенням статуту у відповідність до нового закону?

По-перше, кращий спосіб зробити так, щоб закони виконувалися, - це почати їх виконувати. 

По-друге, в діяльності будь-якого господарського товариства іноді виникає необхідність зміни відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань, перелік яких можна проглянути у ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", або завантажити перелік цих відомостей для ТОВ/ТДВ тут .

По-третє, ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" пропонує багато новинок, які можна вдало використати, наприклад:

  • на відміну від інших юридичних осіб, ТОВ та ТДВ відтепер можуть поряд з україномовними та англомовними повними та скороченими найменуваннями мати також повні та скорочені найменування іншими, окрім англійської, іноземними мовами;

  • відтепер у випадках, коли у товаристві є тільки один учасник, не потрібно симулювати скликання загальних зборів учасників товариства. Рішення, які віднесені до кометенції заггальних зборів, приймаються одноособово його єдиним учасником з письмовим оформленням;

  • зменшився перелік відомостей, які повинні бути зазначені у статуті. Наприклад, вже не потрібно зазначати відомості про склад засновників (учасників), розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів (цю інформацію можна зазначити у корпоративному договорі, а його зміст буде конфіденційним). Відомості про розмір і порядок формування резервного фонду, який зазвичай не створювався на практиці, також не потрібно зазначати. Порядок підписання установчих документів також більше не відноситься до відомостей, що обов'язкові для зазначення у статуті тощо. Однак це не означає, що ці відомості заборонено включати до статуту;

  • статутом можна врегулювати порядок розрахунків з учасниками, які виходять з товариства;

  • статутом можна визначити, які правочини для товариства є значними та які є правочинами, щодо яких є заінтересованість, та встановити порядок їх вчинення;

  • можна включити у статут положення про наглядову раду та створити її. Суттєвою перевагою наглядовою ради як органу управління є те, що її члени можуть не перебувати у трудових відносинах із товариством;

  • можна включити у статутний договір положення про корпоративний договір, яким, зокрема, зручно врегулювати порядок скликання загальних зборів учасника товариства.

Таким чином, приводити статут ТОВ чи ТДВ у відповідність до нового закону дійсно потрібно, однак це не має бути формальністю. Необхідно уважно віднестися до кожного пункту статуту, щоб використати можливості, надані новим законом, в повну силу, та одночасно виправити деякі недоліки нового закону.

До кожного шаблону документа, що пропонується на цьому сайті, безкоштовно додається коментар, де надано додаткову інформацію щодо кожного пункту статуту. ​

ОБЕРІТЬ ПІДХОДЯЩИЙ СТАТУТ 

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

нотаріальне посвідчення статуту

Нотаріальне засвідчення справжності підписів на статуті

Державна реєстрація юридичної особи або об'єднання без статусу юридичної особи, внесення змін до установчих документів завжди потребує перевірки актуального стану ...

11.09.2018

статут ТОВ, статут ТОВ 2018

07.07.2018

10 причин обрати шаблон статуту UkrLegist

  1. Закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»  тільки-но вступив в дію, а тому актуальних і якісних шаблонів статуту у вільному доступі немає.

  2. Протягом року потрібно привести...

bottom of page