+38 068 3751733 Viber, Telegram, WhatsApp
UkrLegist
Якісні шаблони юридичних документів та послуги у сфері права
WE SPEAK ENGLISH
Увага: при оплаті замовлення карткою документи відправляються миттєво і автоматично на адресу електронної пошти, зазначену при оформленні замовлення, незалежно від наявності чи відсутності електроенергії та/або зв'язку.
Виконавчий напис нотаріуса: особливості застосування
Можна розглядати виконавчий напис з двох позицій:
1) як нотаріальний акт (Глава 14 Закону України "Про нотаріат");
2) як виконавчий документ (п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження".
Призначення виконавчого напису нотаріуса
Виконавчий напис нотаріуса потрібен для спрощення примусового стягнення коштів або витребування від боржника майна у тих випадках, коли заборгованість є безспірною – настільки очевидною і доведеною документально, що законодавець вважає можливим примусове стягнення без рішення суду.
Виконавчий напис, який можна вчинити за годину, дозволяє зекономити кілька місяців часу в очікуванні судового розгляду та вступу рішення суду в законну силу. А вартість послуг нотаріуса при правильних формулюваннях у договорі можна одразу ж включати до суми стягнення, зазначеної у виконавчому написі.
За якими документами можна вчиняти виконавчий напис нотаріуса?
Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 р. № 1172, і в самому спрощеному вигляді включає:
-
нотаріально посвідчені договори;
-
кредитні договори;
-
документи, що встановлюють заборгованість підприємств, установ, організацій за відрахуваннями творчим спілкам України за використання творів літератури і мистецтва;
-
документи, що встановлюють заборгованість батьків та осіб, що їх замінюють, за утримання дітей у закладах освіти;
-
диспаші;
-
документи, що підтверджують заборгованість притягнутих до матеріальної відповідальності звільнених з військової служби військовослужбовців і військовозобов'язаних після закінчення зборів, які не відшкодували заподіяної ними державі шкоди;
-
договори лізингу, що передбачають повернення у безспірному порядку об’єкта лізингу;
-
документи, що встановлюють заборгованість орендарів з орендної плати за користування об'єктом оренди, що знаходиться у державній або комунальній власності;
-
опротестовані векселі;
-
нотаріально посвідчені товарні та фінансові аграрні розписки;
-
документи, що підтверджують заборгованість з виплати дивідендів.
Як видно з наведеного переліку, більшість документів у ньому зустрічаються досить рідко. Виключенням є перший пункт – нотаріально посвідчені договори.
Чи на будь – якому нотаріально посвідченому договорі нотаріус може вчинити виконавчий напис?
Авжеж ні. По-перше, окрім оригіналу договору, нотаріусу потрібно надати документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов'язання. По-друге, сам договір має бути виписаний таким чином, щоб ці документи можна було надати.
Складно? Уявіть собі, що Ви нотаріус, і Ви можете вчинити нотаріальну дію тільки в тому випадку, коли Вам принесуть такі документи, з яких абсолютно точно випливає:
а) сума заборгованості;
б) простроченість заборгованості;
в) відсутність спору щодо заборгованості.
Якими мають бути ці документи? Це банківські виписки або розписки про отримання коштів, а також сам договір, де чітко вказано всі строки, ставки процентів, неустойки тощо. Зазвичай договори складені не так.
Вкрай рідко сторони звертаються до нотаріуса з вже складеним і погодженим проектом договору. Зазвичай вони впевнені, що нотаріус все зробить сам найкращим чином. Між тим, маловідомим є той факт, що складення проекту договору не входить до нотаріальної дії з посвідчення договору і тому не є обов’язком нотаріуса. Нотаріус не отримує окремої плати за інтелектуальні зусилля та часові витрати щодо чіткого формулювання всіх положень договору, щоб в подальшому можна було вчинити виконавчий напис. Окрім того, нотаріуси не полюбляють вчиняти виконавчий напис, бо дія є досить складною і передбачає проведення розрахунків, вимагає чіткості і безспірності.
Як скласти договір таким чином, щоб у разі прострочення заборгованості можна було вчинити виконавчий напис?
Для складення такого договору слід звернутися до кваліфікованого юриста, що спеціалізується на нотаріальному процесі, тобто знає підстави та процедуру вчинення нотаріусом виконавчого напису.
ШАБЛОНИ ДОГОВОРІВ, НА ЯКИХ МОЖНА ВЧИНИТИ ВИКОНАВЧИЙ НАПИС
ПОТРІБЕН ІНШИЙ ШАБЛОН?
Що таке виконавчий напис і чим він може бути корисний?
Виконавчий напис нотаріуса – ефективний та зручний інструмент, який, на жаль, досі не набув належного поширення. Нормативного (себто, закріпленого у нормативно-правовому акті) визначення виконавчого напису нотаріуса немає.
ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:
Як оформити позику, щоб її повернули?
Кажуть, давати в борг потрібно стільки коштів, скільки можна дати, не чекаючи їх назад. Однак мало хто готовий до цього, і в більшості випадків передача грошей в борг передбачає, що вони мають бути повернуті назад через певний час. Як це зробити? ...
Як вчасно отримувати аліменти, не звертаючись до суду?
Чи завжди батьки добросовісно утримують свою дитину? На жаль, не завжди. Іноді навіть доводиться звертатися до суду, однак часто батьки забувають про те, що вони можуть вирішити питання більш цивілізовано, - шляхом укладення так званого аліментного договору...