gtag('config', 'AW-798815431');

МОЖЛИВО, У НАС Є ПОТРІБНИЙ ВАМ ШАБЛОН

Для фермерських господарств із статусом юридичної особи

ПОТРІБЕН ІНШИЙ ШАБЛОН?

Для фермерських господарств

без статусу юридичної особи

19.08.2019

Голова фермерського господарства без зарплати: 

чи є голова фермерського господарства його членом та питання сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ)

        Державна фіскальна служба (ДФС) у своїх листах та індивідуальних податкових консультаціях стверджувала, що голова фермерського господарства має особливий статус, відмінний від статусу члена фермерського господарства, і навіть що голова фермерського господарства не є його членом.         Забігаючи наперед, зазначимо, що у подальшому ДФС змінила свою думку.  

        У цій статті розглянемо, чи є голова фермерського господарства його членом, у яких випадках він повинен (а в яких не повинен) сплачувати ЄСВ, в яких випадках фермерське господарство повинне сплачувати ЄСВ за нього, і нарешті - чи може голова фермерського господарства не отримувати заробітну плату.

Роз'яснення ДФС щодо "особливого" статусу голови фермерського господарства

та їх відкликання

       Наведемо в хронологічній послідовності ті роз'яснення, що виходили від ДФС щодо статусу голови фермерського господарства. 

З 01.01.2018 платниками єдиного внеску визначено членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах (пункт 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464).

При цьому якщо члени фермерського господарства одночасно є застрахованими особами і за них роботодавцями сплачується єдиний внесок із суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 – ВР «Про оплату праці» та/або суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, такі члени фермерського господарства не є платниками єдиного внеску в розумінні пункту 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464.

Також зазначена норма не поширюється на членів фермерських господарств які є фізичними особами-підприємцями, головами фермерських господарств як юридичних осіб так і фізичних осіб-підприємців зі статусом сімейного фермерського господарства.

Лист ДФСУ №1431/7/99-99-13-02-01-17 від 17.01.2018 р.

Члени фермерського господарства, вичерпний перелік яких визначено частиною третьою статті 3 Закону України від 19 червня 2003 року № 973 "Про фермерське господарство", з 01.01.2018 р. зобов'язані стати на облік в органах доходів і зборів, як платники єдиного внеску.

Зазначена норма не поширюється на членів фермерських господарств, які є застрахованими особами (найманими працівниками, фізичними особами - підприємцями, головами фермерських господарств як юридичних осіб, так і фізичних осіб - підприємців зі статусом сімейного фермерського господарства).

Лист ДФСУ №1020/7/99-99-13-02-01-17 від 12.01.2018 р.
 

        З цього можна було зробити висновок, що голови фермерських господарств не можуть і не повинні подавати заяву за формою 12-ЄСВ в силу лише тієї обставини, що вони є головами фермерських господарств. Для фермерських господарств без статусу юридичної особи голова і так є зареєстрованим як фізична особа-підприємець і сплачує ЄСВ на цій підставі? Що ж стосується фермерських господарств зі статусом юридичної особи, то з наведеного роз'яснення можна зробити припущення, що за них має сплачувати ЄСВ фермерське господарство як податковий агент.

        Вже через півроку ДФС відкликала вищевказаний лист і прирівняла голову фермерського господарства до інших його членів:

Члени фермерського господарства зобов'язані стати на облік в органах доходів і зборів, як платники єдиного внеску.

Зазначена норма не поширюється на членів фермерських господарств, які є застрахованими особами чи звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком чи є особами з інвалідністю, які досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і отримують відповідно до закону пенсію чи соціальну допомогу (частина четверта статті 4 Закону №2464).

...

Трудові відносини членів фермерського господарства регулюються Статутом, а осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), - законодавством України про працю.

Отже, голова та інші члени фермерського господарства підлягають страхуванню на підставі пункту 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464. Виключенням із цього правила є випадки коли голова або інший член фермерського господарства належить до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Лист ДФСУ № 19425/7/99-99-13-02-01-17 від 26.06.2018 р.

Співвідношення понять "засновник фермерського господарства",

"член фермерського господарства" та "голова фермерського господарства"

       В першу чергу варто зазначити, що ці поняття дійсно не можна вважати тотожними. Засновники - це ті особи, що заснували фермерське господарство. Хоча Закон України "Про фермерське господарство" не наголошує на тому, що засновники втрачають свій статус з моменту державної реєстрації фермерського господарства, як це зроблено, до прикладу, у ч. 7 ст. 7 Закону України "Про громадські об'єднання", за логікою склад засновників може відрізнятися від складу членів. Більш того, він може повністю оновитися з часом - одні особи, які виступали засновниками фермерського господарства при його створенні, можуть залишити його, а інші - вступити до нього вже після його створення. Таким чином, статус засновника фермерського господарства не впливає на сплату ЄСВ - на сплату ЄСВ впливає лише перебування особи у складі членів фермерського господарства.

      Голова фермерського господарства може і не бути членом фермерського господарства. Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ "Про фермерське господарство", головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена у статуті особа. Відповідно, якщо голова ФГ належить до числа його членів, на нього поширюють свою дію всі особливості регулювання сплати ЄСВ членами фермерських господарств; якщо ж головою фермерського господарства є інша особа, що не має статусу члена фермерського господарства, то відносини з нею будуть суто трудовими і сплата ЄСВ буде здійснюватись самим фермерським господарством як податковим агентом незалежно від того, чи є ця особа застрахованою на інших підставах.

         Для того, щоб уникнути непорозумінь з приводу того, чи є голова фермерського господарства його членом, у статуті фермерського господарства необхідно чітко про це вказувати. Саме це є одним з параметрів, за якими ми пропонуємо обирати статут фермерського господарства.

Чи може голова фермерського господарства працювати без зарплати?

        Тож чи може голова фермерського господарства працювати без зарплати? Спершу розглянемо варіанти, у яких він (чи вона) завжди працює без зарплати.

      По-перше, у фермерських господарствах без статусу юридичної особи голова фермерського господарства реєструється як фізична особа-підприємець (ФОП) і завжди сплачує ЄСВ за себе саме як ФОП, не нараховуючи собі заробітну плату.

         По-друге, у фермерських господарствах зі статусом юридичної особи, де голова фермерського господарства одночасно є його членом, заробітна плата голові фермерського господарства не нараховується, бо, відповідно до ст. 27 Закону України "Про фермерське господарство", трудові відносини у фермерському господарстві базуются на праці його членів.  При цьому члени фермерського господарства не є його працівниками, їм не нараховується заробітна плата. Члени фермерського господарства самостійно сплачують за себе ЄСВ, якщо тільки вони не звільнені від сплати ЄСВ відповідно до законодавства.

         Лише у випадку, якщо голова фермерського господарства не є членом цього господарства, а є третьою особою, залученою на підставі трудового договору (контракту), йому обов'язквово повинна виплачуватися заробітна плата. При цьому, якщо це є основним місцем роботи, при визначенні розміру заробітної плати необхідно враховувати вимоги законодавства щодо мінімальної заробітної плати; якщо ж особа працює у фермерському господарстві за сумісництвом, розмір її заробітної плати може бути будь-яким.

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

фермерське гсподарство

Створення фермерського господарства у 2019 році. Шаблони (зразки) документів

Ще у серпні 2018 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання  утворення та діяльності сімейних фермерських господарств" ...

04.03.2019

  • YouTube - черный круг
  • Instagram - черный круг
  • Facebook - черный круг

Цей веб-сайт та весь його контент, включаючи статті, публікації, шаблони документів є об'єктами авторського права. Купівля шаблону (шаблонів) надає право на особисте використання покупцем.

Несанкціоноване використання, відтворення чи поширення суворо заборонено. Всі права захищено.

© 2018-2019 UkrLegist