gtag('config', 'AW-798815431');
top of page

МОЖЛИВО, У НАС Є ПОТРІБНИЙ ВАМ ШАБЛОН

Для фермерських господарств із статусом юридичної особи

Для фермерських господарств

без статусу юридичної особи

ПОТРІБЕН ІНШИЙ ШАБЛОН?

Дякуємо за звернення. Ми відповімо Вам найближчим часом.

19.01.2023

Голова фермерського господарства без зарплати: 

чи є голова фермерського господарства його членом та питання сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ)

        Державна фіскальна служба (ДФС) у своїх листах та індивідуальних податкових консультаціях стверджувала, що голова фермерського господарства має особливий статус, відмінний від статусу члена фермерського господарства, і навіть що голова фермерського господарства не є його членом.         Забігаючи наперед, зазначимо, що у подальшому ДФС змінила свою думку.  

        У цій статті розглянемо, чи є голова фермерського господарства його членом, у яких випадках він повинен (а в яких не повинен) сплачувати ЄСВ, в яких випадках фермерське господарство повинне сплачувати ЄСВ за нього, і нарешті - чи може голова фермерського господарства не отримувати заробітну плату.

Роз'яснення ДФС щодо "особливого" статусу голови фермерського господарства

та їх відкликання

       Наведемо в хронологічній послідовності ті роз'яснення, що виходили від ДФС щодо статусу голови фермерського господарства. 

З 01.01.2018 платниками єдиного внеску визначено членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах (пункт 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464).

При цьому якщо члени фермерського господарства одночасно є застрахованими особами і за них роботодавцями сплачується єдиний внесок із суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 – ВР «Про оплату праці» та/або суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, такі члени фермерського господарства не є платниками єдиного внеску в розумінні пункту 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464.

Також зазначена норма не поширюється на членів фермерських господарств які є фізичними особами-підприємцями, головами фермерських господарств як юридичних осіб так і фізичних осіб-підприємців зі статусом сімейного фермерського господарства.

Лист ДФСУ №1431/7/99-99-13-02-01-17 від 17.01.2018 р.

Члени фермерського господарства, вичерпний перелік яких визначено частиною третьою статті 3 Закону України від 19 червня 2003 року № 973 "Про фермерське господарство", з 01.01.2018 р. зобов'язані стати на облік в органах доходів і зборів, як платники єдиного внеску.

Зазначена норма не поширюється на членів фермерських господарств, які є застрахованими особами (найманими працівниками, фізичними особами - підприємцями, головами фермерських господарств як юридичних осіб, так і фізичних осіб - підприємців зі статусом сімейного фермерського господарства).

Лист ДФСУ №1020/7/99-99-13-02-01-17 від 12.01.2018 р.
 

        З цього можна було зробити висновок, що голови фермерських господарств не можуть і не повинні подавати заяву за формою 12-ЄСВ в силу лише тієї обставини, що вони є головами фермерських господарств. Для фермерських господарств без статусу юридичної особи голова і так є зареєстрованим як фізична особа-підприємець і сплачує ЄСВ на цій підставі? Що ж стосується фермерських господарств зі статусом юридичної особи, то з наведеного роз'яснення можна зробити припущення, що за них має сплачувати ЄСВ фермерське господарство як податковий агент.

        Вже через півроку ДФС відкликала вищевказаний лист і прирівняла голову фермерського господарства до інших його членів:

Члени фермерського господарства зобов'язані стати на облік в органах доходів і зборів, як платники єдиного внеску.

Зазначена норма не поширюється на членів фермерських господарств, які є застрахованими особами чи звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком чи є особами з інвалідністю, які досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і отримують відповідно до закону пенсію чи соціальну допомогу (частина четверта статті 4 Закону №2464).

...

Трудові відносини членів фермерського господарства регулюються Статутом, а осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), - законодавством України про працю.

Отже, голова та інші члени фермерського господарства підлягають страхуванню на підставі пункту 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464. Виключенням із цього правила є випадки коли голова або інший член фермерського господарства належить до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Лист ДФСУ № 19425/7/99-99-13-02-01-17 від 26.06.2018 р.

Співвідношення понять "засновник фермерського господарства",

"член фермерського господарства" та "голова фермерського господарства"

       В першу чергу варто зазначити, що ці поняття дійсно не можна вважати тотожними. Засновники - це ті особи, що заснували фермерське господарство. Хоча Закон України "Про фермерське господарство" не наголошує на тому, що засновники втрачають свій статус з моменту державної реєстрації фермерського господарства, як це зроблено, до прикладу, у ч. 7 ст. 7 Закону України "Про громадські об'єднання", за логікою склад засновників може відрізнятися від складу членів. Більш того, він може повністю оновитися з часом - одні особи, які виступали засновниками фермерського господарства при його створенні, можуть залишити його, а інші - вступити до нього вже після його створення. Таким чином, статус засновника фермерського господарства не впливає на сплату ЄСВ - на сплату ЄСВ впливає лише перебування особи у складі членів фермерського господарства.

      Голова фермерського господарства може і не бути членом фермерського господарства. Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ "Про фермерське господарство", головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена у статуті особа. Відповідно, якщо голова ФГ належить до числа його членів, на нього поширюють свою дію всі особливості регулювання сплати ЄСВ членами фермерських господарств; якщо ж головою фермерського господарства є інша особа, що не має статусу члена фермерського господарства, то відносини з нею будуть суто трудовими і сплата ЄСВ буде здійснюватись самим фермерським господарством як податковим агентом незалежно від того, чи є ця особа застрахованою на інших підставах.

         Для того, щоб уникнути непорозумінь з приводу того, чи є голова фермерського господарства його членом, у статуті фермерського господарства необхідно чітко про це вказувати. Саме це є одним з параметрів, за якими ми пропонуємо обирати статут фермерського господарства.

Чи може голова фермерського господарства працювати без зарплати?

        Тож чи може голова фермерського господарства працювати без зарплати? Спершу розглянемо варіанти, у яких він (чи вона) завжди працює без зарплати.

      По-перше, у фермерських господарствах без статусу юридичної особи голова фермерського господарства реєструється як фізична особа-підприємець (ФОП) і завжди сплачує ЄСВ за себе саме як ФОП, не нараховуючи собі заробітну плату.

         По-друге, у фермерських господарствах зі статусом юридичної особи, де голова фермерського господарства одночасно є його членом, заробітна плата голові фермерського господарства не нараховується, бо, відповідно до ст. 27 Закону України "Про фермерське господарство", трудові відносини у фермерському господарстві базуются на праці його членів.  При цьому члени фермерського господарства не є його працівниками, їм не нараховується заробітна плата. Члени фермерського господарства самостійно сплачують за себе ЄСВ, якщо тільки вони не звільнені від сплати ЄСВ відповідно до законодавства.

         Лише у випадку, якщо голова фермерського господарства не є членом цього господарства, а є третьою особою, залученою на підставі трудового договору (контракту), йому обов'язквово повинна виплачуватися заробітна плата. При цьому, якщо це є основним місцем роботи, при визначенні розміру заробітної плати необхідно враховувати вимоги законодавства щодо мінімальної заробітної плати; якщо ж особа працює у фермерському господарстві за сумісництвом, розмір її заробітної плати може бути будь-яким.

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

фермерське гсподарство

Створення фермерського господарства у 2023 році. Шаблони (зразки) документів

Ще у серпні 2018 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання  утворення та діяльності сімейних фермерських господарств" ...

bottom of page