gtag('config', 'AW-798815431');
top of page

Керівні органи громадської організації, громадської спілки: система координат

НАГОРУ

Законом України "Про громадські об'єднання" питання керівних органів не розкрите. Які можливості існують для визначення структури керівних органів (органів управління) громадської організації, громадської спілки?

По-перше, громадська організація, громадська спілка може взагалі не мати керівних органів. Щоправда, це можливо лише для громадських об'єднань, що здійснюють свою діяльність без статусу юридичної особи. Якщо цей варіант підходить, необхідно визначити особу (осіб), яка має/які мають право представляти громадське об'єднання у правовідносинах з державою та іншими особами і вчиняти дії від імені громадського об'єднання без додаткового уповноваження. Якщо громадська організація без статусу юридичної особи має статут, у ньому має бути встановлений порядок визначення особи, уповноваженої представляти громадське об'єднання, та її заміни.

Для тих громадських об'єднань, які потребують органів управління, лаконічність положень  ЗУ "Про громадські об'єднання" відкриває широкі можливості. Структура керівних органів може бути різноманітною, однак необхідно дотримуватись наступних обмежень:

​​​1. У громадському об'єднанні може бути декілька або навіть багато керівних посад, однак керівник має бути лише один. Відомості про нього вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

2. Один орган управління має бути вищим по відношенню до інших.​

МОЖЛИВО, У НАС Є ПОТРІБНИЙ ВАМ ШАБЛОН

БЕЗКОШТОВНІ ЗРАЗКИ ЗАПОВНЕННЯ  ЗАЯВ У СФЕРІ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ

ПОТРІБЕН ІНШИЙ ШАБЛОН?

Сообщение отправлено, спасибо!

14.11.2018

Олександра ШРАМОВА

магістр правознавства,

аспірантка  КНУ ім. Тараса Шевченка

докторантка Страсбурзького університету

власниця UkrLegist

голова ГО "Захист прав дітей до народження"

Спеціалізація: господарське право, нотаріальний процес, права людини

IMG_8962 (1).jpg

У громадській організації, громадській спілці може бути лише один керівник. Один з органів управління має бути вищим по відношенню до інших.

Грамадські об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницькими товариствами (ч. 5 ст.  ЗУ "Про громадські об'єднання"), а тому на них поширюють свою дію стаття 97 ЦК України, якою визначено, що органами управління товариства є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом. ЗУ "Про громадські об'єднання" не визначає однозначно інше, однак з ч. 10 ст. 10 можна зробити висновок, що вищим органом управління громадського об'єднання може бути з'їзд, конференція загальні збори тощо - отже, перелік є відкритим. Втім, для уникнення непорозумінь при державній реєстрації варто все-таки притримуватися назви, визначеної ЦК - тобто вищим органом управління громадського об'єднання краще визначити загальні збори.

З урахуванням тієї обставини, що мінімальна кількість засновників громадського об'єднання становить дві особи, іноді буває нелегко визначитись з тим, хто з них буде керівником. Чи насправді це є проблемою для громадського об'єднання?

Номінальне визначення особи керівником та зазначення її як такого в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зовсім не означають, що така особа буде мати найбільш широкі повноваження у порівнянні з іншими членами керівних органів громадського об'єднання. Кількість керівних посад та коло їх повноважень визначаються статутом, а там може бути передбачений такий розподіл управлінських повноважень, який відповідає потребам саме цього громадського об'єднання. Крім того, керівник громадського об'єднання необов'язково має бути його вищим керівним органом. 

Наприклад, структура керівних органів громадського об'єднання може виглядати так:​​​​​​

керівні органи громадської організації

У запропонованій вище моделі управління громадською організацією вищим керівним органом будуть загальні збори, а голова організації - керівником з колом повноважень, визначеним статутом. Поряд з головою організації - індивідуальним органом - буде функціонувати колегіальний орган на чолі з головою правління. Хоча формально голова правління не буде значитись керівником громадської організації, його можна наділити таким самим або навіть ширшим колом повноважень, ніж їх буде мати голова організації. Частина повноважень виконавчого органу буде розподілена на правління як колегіальний орган, а частина - на ревізійну комісію як контрольний орган.

Можливі й інші варіанти. Наприклад, у такому роздвоєнні повноважень керівника немає потреби, і є тільки одна особа, яка буде керманичем громадського об'єднання. У такому випадку структура керівних органів громадської організації може виглядати таким чином:

Безымянный1.jpg

Тут вищим органом управління залишаються загальні збори, а керівником організації буде голова правління, який очолює колегіальний виконавчий орган - правління організації. Контрольним органом також є ревізійна комісія.

Звісно, наведеми схемами можливі варіанти структури керівних органів громадського об'єднання не вичерпуються. Замість загальних зборів вищим органом управління може бути конференція або з'їзд, ним може бути і керівник організації, якщо це влаштовує інших засновників (учасників), правління на чолі з головою правління (президентом, гетьманом і т.д.) або будь-який інший орган.

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

членство у ГО

Членство у громадській організації: встановіть правила гри

З моменту державної реєстрації створення громадського об'єднання його засновники втрачають свій особливий статус і, якщо це передбачено статутом, стають звичайними членами (учасниками) громадського об'єднання. Їх статус буде ідентичним ...

12.11.2018

нотаріальне посвідчення статуту

Нотаріальне засвідчення справжності підписів на статуті

Державна реєстрація юридичної особи або об'єднання без статусу юридичної особи, внесення змін до установчих документів завжди потребує перевірки актуального стану ...

11.09.2018

bottom of page