gtag('config', 'AW-798815431');
 

Діти (малолітні та неповнолітні особи) як засновники (учасники) юридичної особи: особливості оформлення та державної реєстрації

 

26.07.2021

Загалом законодавство та думки фахівців щодо його тлумачення близькі до одностайності: право виступати засновником юридичної особи за загальним правилом виникає з моменту народження, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи виникає в момент її народження. Однак на практиці оформлення дитини (малолітньої чи неповнолітньої особи) як засновника чи учасника юридичної особи викликає низку запитань.

Чи завжди дитина (малолітня чи неповнолітня особа) може виступати засновником (учасником) юридичної особи?

Можливість заснування/участі/членства буде залежати від організаційно-правової форми юридичної особи.  Обмеження щодо участі у юридичній особі може бути встановлене законом.

Так, наприклад, аналіз положень ЦК України та ЗУ "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" дозволяє зробити висновок, що участь у товаристві з обмеженою чи додатковою відповідальністю можлива з моменту народження. Однак для деяких організаційно-правових форм закон встановлює вікові обмеження. Наприклад, фізична особа віком до 14 років не може бути ні засновником, ні членом громадської організації, навіть дитячої чи молодіжної (ст.ст. 7,8 ЗУ "Про громадські об'єднання"). Таким чином, перед прийняттям рішення необхідно перевірити, чи спеціальним законом (законами) не встановлено вікові обмеження  щодо заснування/участі для юридичних осіб відповідної організаційно-правової форми.

Хто має діяти від імені малолітньої чи неповнолітньої особи?

Набуття правоздатності з моменту народження не означає, що особа має відповідну дієздатність, тобто можливість самостійно вчиняти дії, у даному випадку щодо заснування/участі/членства у юридичній особі.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 32 ЦК України неповнолітня особа (від 14 до 18 років) має неповну цивільну дієздатність, яка включає в себе право бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи. Враховуючи ту обставину, що з досягненням 14-річного віку особа отримує паспорт, питання представнитва неповнолітніх осіб знімається - неповнолітня особа при заснуванні/оформленні участі чи членства у юридичній особі може діяти самостійно від свого імені.

Щодо малолітньої особи (до 14 років), то її цивільна дієздатність є частковою, а тому дії щодо заснування юридичної особи/набуття участі чи членства у юридичній особі  мають вчинятися законними представниками. Відповідно до ст. 242 ЦК України, законними представниками можуть бути батьки, усиновлювачі, опікун чи інша особа (у випадках, встановлених законом).

При заснуванні/набутті участі у юридичній особі замість малолітня особа має діяти через одного законного представника, чи через всіх законних представників? Чи потрібна згода інших?

З урахуванням положень ч. 6 ст. 177 Сімейного кодексу України, один з батьків може діяти від імені малолітньої особи; при цьому презюмується, що він діє за згодою другого з батьків. Однак другий з батьків зможе згодом звернутися до суду з вимогою про визнання правочину недійсним  як укладеного без його згоди.

Таким чином, бажано отримати письмову згоду другого з батьків задля уникнення судових спорів у майбутньому. Нотаріальне засвідчення справжності підпису на такій згоді не є обов'язковим. Однак якщо заснування юридичної особи/набуття участі у юридичній особі пов'язані з відчуженням нерухомого майна чи транспортних засобів дитини, на таке відчуження потрібна буде окрема згода другого з батьків, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально.

Чи потрібен дозвіл органу опіки та піклування?

Якщо від імені малолітньої дитини діє один з батьків/усиновлювачів, то дії щодо заснування/набуття участі чи членства у юридичній особі можуть вчинятися без дозволу органу опіки та піклування. У випадку, якщо від імені малолітньої особи діє опікун, а заснування юридичної особи/набуття участі чи членства у юридичній особі тягнуть за собою дії з майном, може застосовуватися п. 4 ч. 1 ст. 71 ЦК України (опікун не має права без дозволу органу опіки та піклування укладати договори щодо іншого цінного майна).

Якщо малолітня особа вносить нерухоме майно до статутного/складеного капіталу/пайового фонду юридичної особи, дозвіл органу опіки та піклування потрібен завжди, навіть якщо від імені малолітньої особи діють батьки чи піклувальники (див. ч. 4 ст. 177 Сімейного кодексу України).

Особливості державної реєстрації створення юридичної особи/ внесення змін до відомостей про юридичну особу

Відомо, що Міністерство юстиії України затвердило форми заяв у сфері державної реєстрації. Зазначеними формами не передбачено, що у засновника замість паспорта може бути інший документ, зокрема свідоцтво про народження.

На відповідне запитання щодо належного заповнення заяви у сфері державній реєстрації Міністерство юстиції надало своє роз'яснення. У заяві у сфері державної реєстрації у відповідному полі про засновника/учасника можна зазначити дані законного представника, який діє від імені малолітньої особи. При цьому не можна стверджувати, що такий вихід є юридично коректним, адже пропонується зазначати, що законний представник діє хоча і в інтересах малолітньої особи, але від свого імені, а це не відповідає дійсності. Насправді законний представник діє від імені малолітньої особи. Однак оскільки на сьогодні технічної можливості інакше вирішити ситуацію немає, можна зазначити у заяві дані законного представника, додавши вищезазначене роз'яснення до пакету документів.

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

Мужчины в собрании

Як покласти функції директора на засновника?

Взаємодія з державним реєстратором, на жаль, не завжди носить конструктивний характер та не завжди відповідає суті його діяльності з надання адміністративних послуг ...

15.10.2018

приватне підприємсто чи тов

Приватне підприємство чи ТОВ?

Не секрет, що товариство з обмеженою відповідальністю є найбільш поширеною організаційно-правовою формою юридичної особи в Україні, і на те є свої причини. Приватне ...

13.10.2018