gtag('config', 'AW-798815431'); Модельний статут товариства з обмеженою відповідальністю
top of page

Модельний статут товариства з обмеженою відповідальністю: переваги і недоліки

НАГОРУ

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 року № 367 затверджено новий модельний статут товариства з обмеженою відповідальністю, що відповідає Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю". Скористатися цим інструментом можна вже зараз.

Переваги здійснення діяльності на підставі модельного статуту

 

Переваг у здійсненні діяльності на підставі модельного статуту товариства з обмеженою відповідальності немає, адже він містить лише базові положення, неадаптовані або не надто адаптовані під індивідуальні потреби товариства (про це детальніше трохи згодом). Однак  процедура створення та державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю на підставі модельного статуту є значно простішими і дешевшими.

Конкретніше, не потрібно витрачати кошти на власний статут та нотаріальне засвідчення справжності підписів на ньому. Не менш важливою є і економія часу - на заповнення статуту, нотаріальне засвідчення підписів на ньому та на подачу документів державному реєстратору, якщо документи подаються в електронній формі.

 

Недоліки у здійсненні діяльності на підставі модельного статуту

Кожна монета має дві сторони, тож які недоліки є у діяльності ТОВ на підставі модельного статуту? 

Закон України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" передбачає можливість встановлювати власні правила діяльності товариства у його статуті з багатьох питань. Чи зберігається ця гнучкість для модельного статуту? Так, з деяких питань передбачено можливість здійснити вибір з кількох запропонованих варіантів. Передбачено також варіанти "за замовчуванням", які відмічені зірочкою. При подачі документів для державної реєстрації у паперовій  формі можливості обирати зручні варіанти немає - з усіх  питань обраним буде вважатися варіант за замовчуванням.

Постановою передбачено обов'язок Міністерства юстиції України у строк до 15 травня 2019 року модернізувати портал електронних сервісів таким чином, щоб користувачі могли обирати зручні для них варіанти формулювань там, де це передбачено у модельному статуті. Однак станом на сьогодні ця модернізація ще не відбулася. Таким чином, першим недоліком є повна відсутність гнучкості модельного статуту - принаймні, станом на зараз.

Варіанти за замовчуванням зазвичай є досить вдалими формулюваннями. Наприклад, виплата дивідендів передбачена за будь-який період, кратний кварталу. Це краще, ніж рік. З іншого боку, виплата дивіденів за інший період, не кратний кварталу - буде можлива лише після модернізації порталу електронних сервісів. Також варіант за замовчуванням перебачає одноосібний виконавчий орган, а тому не підходить тим товариствам, які мають кількох директорів, а також тим, які бажають мати у складі виконавчого органу юриста для представництва товариства у судах без довіреності. Повідомлення про скликання загальних зборів за варіантом за замовчуванням має надсилатися поштовим відправленням з описом вкладення - без повідомлення про вручення, яке слугує доказом отримання учасником товариства такого повідомлення. Відсутня можливість передбачити відправлення таких повідомлень електронною поштою (без цифрового підпису, адже технічно реалізація цієї вимоги є занадто складною для більшості суб'єктів господарювання).

Модельним статутом взагалі не передбачається можливість створення наглядової ради чи інших органів управління товариством, а також інших варіантів визначення вартості частки учасника, яка підлягає виплаті учаснику при виході з товариства чи спадкоємцям у випадку смерті учасника. Відповідно, до товариств, що діють на підставі модельного статуту, буде встановлюватися положення ч. 8 ст. 24 ЗУ "Про ТОВ та ТДВ" - вартість буде визначатися  виходячи з ринкової вартості сукупності всіх часток учасників товариства пропорційно до розміру частки такого учасника, тобто на підставі експертної оцінки (а не, до прикладу, номінальної вартості частки).

Створення товариства з обмеженою відповідальністю на підставі модельного статуту

Для створення товариства з обмеженою відповідальністю на підставі модельного статуту необхідно підготувати лише рішення про створення товариства:

 Рішення засновника про створення товариства на підставі модельного статуту - якщо засновник один;

або Рішення засновників про створення  товариства на підставі модельного статуту - якщо засновників два або більше.

Справжність підписів на рішенні підлягає обов'язковому нотаріальному засвідченню.

Заяву у сфері державної реєстрації потрібно готувати лише у випадку подання документів у паперовій формі, при поданні документів в електронній формі  форма заповнюється онлайн.

Перехід на діяльність на підставі модельного статуту

Для переходу на діяльність на підставі модельного статуту необхідно заповнити Форму 2 заяви у сфері державної реєстрації, а також надати рішення єдиного учасника ТОВ про перехід на діяльність на підставі модельного статуту або протокол загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю про перехід на діяльність на підставі модельного статуту.

Справжність підписів на рішенні чи протоколі не підлягає обов'язковому нотаріальному засвідченню.

  

Перехід на діяльність на підставі власного установчого документа

Ті товариства, які здійснюють свою діяльність на підставі модельного статуту, можуть перейти на діяльність на підставі власного статуту, який набуде чинності з моменту державної реєстрації.

Для цього необхідно підготувати наступні документи:

1) рішення єдиного учасника ТОВ або протокол загальних зборів учасників ТОВ про перехід на діяльність на підставі власного статуту;

2) статут - у першій редакції, якщо товариство завжди здійснювало свою діяльність на підставі модельного статуту, або в новій редакції, якщо власний статут у товариства вже був;

3) заяву у сфері державної реєстрації (Форма 2).

22.04.2023

ВАМ МОЖУТЬ БУТИ ЦІКАВІ ТАКІ ІНФОРМАЦІЙНІ СТАТТІ:

безоплатна оренда

Чи може оренда бути безоплатною?

Оренда, позика і позичка нежитлового приміщення

Предмет договору оренди визначений ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України, відповідно до  якої за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати ...

22.01.2019

збільшення статутного капіталу

Збільшення статутного капіталу чи поворотна фінансова допомога?

У діяльності юридичної особи, особливо протягом першого року, може виникати дефіцит оборотних коштів. Очевидним способом їх поповнення є збільшення статутного капіталу...

03.12.2018

виплата дивідендів

Виплата і оподаткування дивідендів

Дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника  ...

02.04.2019

bottom of page